Ośrodek
Pomocy
Społecznej
w Brzeszczach

Nawigacja

Program „Starszy Brat – Starsza Siostra”

Program skierowany jest do dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, którym trudno jest znaleźć szczęśliwe dzieciństwo. Jest formą oddziaływań profilaktycznych realizowanych w naturalnym środowisku dziecka (przeszkolony i przygotowany wolontariusz przychodzi do niego do domu), wskazuje jak spędzić wolny czas, zarazi pasjami, pokaże, że warto się uczyć. Staje się starszym bratem lub starszą siostrą, służy wsparciem i radą, wnosi radość. Dziecko postawione w centrum zainteresowania, dostrzeżone często przekonuje się, że jest kimś wyjątkowym. Starszy brat/siostra staje się wzorem do naśladowania.

Udział w Programie polega na połączeniu pary przeszkolonego wolontariusza i dziecka potrzebującego pomocy za pisemną zgodą rodziców (opiekunów prawnych). Okres wsparcia trwa do 10 miesięcy (okres roku szkolnego) w wymiarze co najmniej 2 godzin w tygodniu. Częstokroć połączone pary funkcjonują w kolejnym roku szkolnym (w ramach nowego kontraktu).

Do Programu rekrutowane są dzieci potrzebujące wsparcia, a nie terapii, dlatego dzieci z głębokimi dysfunkcjami, poważnie zaniedbane środowiskowo, bądź też znacząco zdemoralizowane – nie są kwalifikowane.

Zadaniem Programu jest wspierać dziecko i tym samym rodzinę, a nie zastępować ją. Dlatego zanim dojdzie do utworzenia pary „wolontariusz-dziecko” prowadzone są rozmowy zarówno z rodzicami, jak wolontariuszem i dzieckiem. Dopiero gdy wszystkie strony zostaną przygotowane i zaakceptują zasady Programu dochodzi do podpisania trójstronnego kontraktu – umowy.

Funkcjonowanie pary od samego początku jest monitorowane przez koordynatora.

Przesłaniem Programu jest poniższa opowieść.

Rozgwiazdy

Straszliwa burza rozszalała się na morzu. Ostre podmuchy lodowatego wiatru przeszywały wodę i unosiły w olbrzymich falach, które spadały na plażę, niczym uderzenia młota mechanicznego. Jak stalowe lemiesze orały dno morskie, wyrzucając z niego na dziesiątki metrów od brzegu małe zwierzątka, skorupiaki, małe mięczaki.

Gdy burza minęła, tak gwałtownie jak przyszła, woda uspokoiła się i cofnęła. Teraz plaża była pokryta błotem, w którym zwijały się w agonii tysiące, tysiące rozgwiazd. Było ich tyle, że plaża wydawała się być zabarwiona na różowo.

Zjawisko to przyciągnęło wielu ludzi ze wszystkich stron wybrzeża. Przyjechały nawet ekipy telewizyjne, aby sfilmować to dziwne zjawisko. Rozgwiazdy były prawie nieruchome. Umierały.

Wśród tłumu stało również dziecko, trzymane za rękę przez ojca. Oczyma zasmuconymi wpatrywało się w małe rozgwiazdy. Wszyscy na nie patrzyli, ale nic nie robili. Nagle dziecko puściło rękę ojca, zdjęło buciki i skarpetki, i pobiegło na plażę. Pochyliło się i małymi rączkami wzięło trzy rozgwiazdy, i biegnąc szybko zaniosło je do wody, potem wróciło i zaczęło robić to samo. Zza cementowej balustrady jakiś mężczyzna zawołał:
– Co robisz chłopczyku?
– Wrzucam do morza rozgwiazdy. W przeciwnym razie wszystkie zginą na plaży – odpowiedziało dziecko.
– Tu znajdują się tysiące rozgwiazd, nie możesz uratować ich wszystkich. Jest ich zbyt wiele! – zawołał mężczyzna. – Tak dzieje się na tysiącach innych plaży wzdłuż brzegu! Nie możesz zmienić tego faktu!

Dziecko pochyliło się, by wziąć do ręki inną rozgwiazdę i rzucając ją do wody, powiedziało:
– A jednak zmieniłem ten fakt dla tej oto rozgwiazdy.

Mężczyzna przez chwilę milczał, potem pochylił się, zdjął buty i skarpety, i zszedł na plażę. Zaczął zbierać rozgwiazdy i wrzucać je do morza. Po chwili zrobiły to samo dwie dziewczyny. Było ich czworo, wrzucających rozgwiazdy do wody. Po paru minutach było ich 50, potem 100, 200, tysiące osób, które wrzucały rozgwiazdy do morza. W ten sposób uratowano je wszystkie.

Wystarczyłoby,
aby dla przemiany świata ktoś,
nawet mały,
miał odwagę rozpocząć.

Bruno Ferrero – opowiadania, bajki, rozważania

Ułatwienia dostępu